LIVE: Stuhia Irma mbërrin n’Florida në kategorinë e 4’rt

Syni i stuhise Irma ka godite ishujt jugore te Floridas, njoftojne meteorologet. Irma, e kategorise se katert ka mberri me shpejtesi prej 209 km/h, dhe ka kalue ne veriperendim. Mbi 6.3 milione njerezve u asht thane m’u strehue me paralajmerime se ka me qene stuhi kercenuese per jete.

Para Florida’s, Irma shkaterroi pjese te Karaibeve dhe la ma s’paku 25 t’vdekun.

Zyrtaret thone se mbi 40 mije shtepi kane mbete pa rryme disa ore pa mberri stuhia Irma.

 

/bbc/

Shperndaje në: