Lumtunohen 38 martirët shqiptarë, tash ata i takojnë krejt botës!

martiret

Do të ishte Kardinali Angelo Amato, i cili me anë të nji letre apostolike të firmosun nga Ati i Shejtë, Papa Françesku, shpalli zyrtarisht të lumtunuem 38 martirët e Kishës Katolike shqiptare.

Tashma, ata nuk i përkasin vetëm Shqipnisë, por nderohen dhe respektohen nga e gjithë bota katolike.

Më pas, në Katedrale u bekuen dhe reliket e disa martirëve, mbasi nji pjesë e tyne, ende nuk u janë gjetë eshtnat, transmeton Topchannel.

Në fjalën e tij, Kardinali Amato, vlerësoi Shqipninë dhe shqiptarët për besimin e tyne në Zot, tue i rezistue edhe regjimit të egër komunisti.

“Mundimi, martirizimi, lavdimi. Ky asht fati që u ka takue martirëve shqiptarë.

Vuajtjet e tyne paraqesin nji faqe tragjike të historisë europiane. Nga njana anë përndjekësit mizorë, nga ana tjetër martirët e pambrojtun.

Shumë vetë në atë stuhi poshtënimi dhe gjaku pyesnin se ku ishte Hyji.

Por qenë vetë martirët ata që u përgjigjën se Zoti ishte me ta, i mbështeste në vuejtje, ngjitej në Kalvar me ta, pësonte me ta, qante me ta”, tha Amato.

Nga ana e tij, Arqipeshkvi i Dioqezës Shkoder-Pult dhe njiherësh kreu i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare, Imzot Angelo Massafra, falënderoi Atin e Shejtë për këtë vlerësim që i bahet Shqipnisë.

Katedralja e Shkodres ishte shumë e vogël për me pritë qinda mija pelegrinët, të cilët që nji ditë ma parë kishin mbërri në Shkodër për me qenë pjesë e kësaj meshe të shejtë.

Të pranishëm në këtë meshë veç mija besimtarëve, ishin dhe drejtuesit ma të naltë të politikës në vend si dhe përfaqësues të besimeve fetare.

 

martirettttt

 

Shperndaje në: