Mbas 25 vjete, Gjermania ndermerr diçka te madhe me ushtrine…

germany-669341

Per here te pare mbas 25 vjete, Kancelarja Merkel e rrite ushtrine e Gjermanise.

Kancelarja Angela Merkel ka dhane signal te paster se Gjermani don me e rrite influencen e vet jashte kufijve – tue e rrite ushtrine.

Forcat e armatosuna te Gjermanise kane me u rrite per 7000 trupa mbrenda shtate vjeteve te ardhshem per me qene te gatshme per kanosjet qe po i vijne nga Rusia dhe ISIS.

Kjo rritje, sado modeste, i jep fund zvoglimit qe Gjermania ja bante forces se vet.

germany-536191

Ministrja e Mbrotjes Ursula von der Leyen tha: “I erdhe fundi tkurrjes qe po zgjat plot nji çerek shekulli. Asht koha qe Bundeswehr me u rrite prape”.
Forca ushtarake aktualisht asht 177,000 trupa, nga 585,000 sa i kishte Gjermania ne vitin 1990.
Aktualisht, Gjermania harxhon 1.2 per qind te GDP per mbrotje – krahasue per shembull me 2 per qind qe i harxhon Britania e Madhe.

germany-536192

Ministrat gjermane kan ba me dije te Marten se buxheti per ushtri ka me u rrite prej  €34.3 miliard ne €39.2 miliard deri ne vitin 2020. /Express.co.uk/