Merkel mbas daljes se Britanisë nga BE, takim urgjent me Hollande e Renzin

Mbas largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, ka reague edhe kancelarja gjermane Angela Merkel.
Ajo u shpreh se nuk duhet me harrue se çfarë arriti me ba Bashkimi Europian.

Në nji konferencë për shtyp, Merkel tha se Britania e Madhe ka me bashkëpunue për ekonominë dhe sigurinë.
“Duhet të bajmë nji analizë të qartë e të marrim vendimet e duhuna. Kam ftue edhe Hollande e Renzin në nji takim të Merkurën e ardhshme”, tha kancelarja gjermane.

Simbas saj, ky takim diskutimet do t’i ketë të orientueme në Bruksel.

Më pas, Merkel shtoi se procesi i largimit të Britanisë së Madhe nga BE ka me zgjatë rreth 2 vite.

“Ligji ka me vazhdue të mbetet në fuqi derisa Britania të largohet. Edhe mbas daljes së saj nga BE, na do të vazhdojmë partneritetin me Britaninë”, deklaroi kancelarja gjermane.