Ministri i Jashtëm britanik, Johnson: Britania nuk e ka lanë Europën

Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, tha sot në Vjenë se vendi i tij nuk e ka lanë Europën, por BE’n, dhe se ai dëshiron të vazhdojë bashkëpunimi i fortë me BE’në.

Ai mbas bisedimeve me ministrin e jashtëm austriak, Sebastian Kurz theksoi se Britania dhe mbas Brexit ka ndërmend të bashkëpunojë me vendet e BE’s.

Johnson ka thanë se Londra don nji BE të fortë dhe të fuqishëm, po ashtu ai shtoi se BE dhe Londra ndajnë nji vizion dhe nji partneritet të fortë europian.

Shperndaje në: