Mjekët pa Kufij: Sulmi ajror goditi spitalin n’Aleppo

 

Ma s’paku 14 paciente dhe tre mjeke u vrane nga sulmi ajror qe goditi spitalin ne qytetin sirian Aleppo, thone Mjeket pa Kufij (MSF).

Nji nga viktimat ishte edhe pediatri i vetem.

 

aleppo

Burimet lokale fajesojne qeverine siriane dhe avionat luftarake rus, por nuk ka pase komente zyrtare.

Dhuna ne Siri asht rrite ne ditet e fundit, perkunder marreveshjes per armepushim.

Ky eskalim i dhunes ka kercenue prishjen e bisedimeve paqesore te OKB’s, te cilat nisen ne muejin e kaluem ne Gjeneve.

Edhe i derguemi special i OKB’s ne Siri, Staffan de Mistura ka ftue Ameriken dhe Rusine me nderhy ne nivelin ma te nalte per shpetimin e bisedimeve.

 

 

Shperndaje në: