NATO ju jep fund piratëve somalezë

NATO i dha fund operacionit “mbrojtja e oqeanit” të organizuem mbas disa sulmeve të bujshme të piratëve somalezë.

Misioni i fundit i mbikëqyrjes për NATO’n u krye nga forcat ajrore daneze.

Operacioni ishte nji përgjigje e suksesshme e koordinueme ndërkombëtare ndaj rrezikut të grabitjeve në det që përfshinë Europën, Shtetet e Bashkueme dhe vende të tjera.