Ndamja mes maqedonasve dhe shqiptarëve. Mbas Gruevskit asht Moska (dokument)

Gazeta e njohun kroate ‘Jutarnji List’ permes nji analize thekson ndikimin rus ne Maqedoni dhe tentimin per me destabilizue kete shtet.

Ne analize thuhet se ky shtet edhe ma tej asht pa emen, shkaku i kontestit me Greqine.

“Zgjedhet e reja kane me u mbajt me 11 Dhetor, por çashtja asht se a kane me ofrue zgjidhje”, thekson gazeta.

Ma tej thuhet se vendi perballet me ndamje dhe qendrime kontradiktore te maqedonasve dhe shqiptareve.

“Edhe ketu Rusia mundet me pase rolin e saj kryesor, mbasi qe asht e njohun se e perkrah kryeministrin teknik Nikola Gruevski dhe presidentin Djordje Ivanov, te cilet kane nxite krizen ne Maqedoni me vendimin per amnistimin e aferes se pergjimeve. Ne anen tjeter Brukseli qendron mbrapa liderit opozitar Zoran Zaev”, shkruhet ne analizen e gazetes se njohun kroate./INA

160