Nesër, raundi pestë i votimit për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB’s

Gjatë ditës së nesërme pritet të mbahet raundi i pestë i votimit për zgjedhjen e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB’s.

Raundi i maparshëm asht mbajtê më 9 Shtator, ku ish-kryeministri portugez, Antonio Guterres printe i pari.

12 persona votuen pro Guterres, dy të tjerë ishin kundër dhe nji person i papërcaktuem. Mbas Antonio Guterres asht renditë Ministri i Jashtëm sllovak Miroslav Lajcak me 10 vota pro, katër negative dhe nji të papërcaktuem.

Shperndaje në: