Obama e befason Erdoganin, qe per çka pajtohen!

Presidenti Recep Tayyip Erdogan duket se mori mbështetjen e shumë dëshirueme nga homologu Barack Obama për çashtjen e grushtit të shtetit.

 

Obama deklaroi se Departamenti i Drejtësisë dhe ekipi i sigurisë kombëtare do të vijojnë punën intensive me autoritetet turke për me zbulue se kush mshifet mbas tentativës për me rrxue pushtetin me dhunë, dhe kushdo të jetë -tha shefi i Washingtonit- do të sillet përpara drejtësisë, transmeton TCh.

Qeveria e Ankarasë akuzon klerikun Fetullah Gulen, që asht i vendosun në Pensilvani për të cilin kërkon ekstradim të menjihershëm.

Por Shtetet e Bashkueme të Amerikës kanë zgjedh të shqyrtojnë provat përpara se të bashkëpunojnë për depërtimin e tij drejt Turqisë.

Shperndaje në: