Obama: Libia – gabimi im ma i madhi

Presidenti amerikan Barack Obama thote per Fox News, se deshtimi per pergaditje te
matejshme dhe pasojave mbas vrasjes se liderit te Libise Muammar Gaddafi
ka qene gabimi ma i keq i presidences se tij.

Sidoqofte, ai thote se intervenimi ne Libi ka qene nji gja e duhun qe asht
dashte mu ba. Amerika dhe shtetet tjera qe nisen sulmet kishin qellim
mbrojtjen e civileve gjate kryengritjes se vitit 2011.

Mirepo, mbas vrasjes se Gaddafit, Libia u fut ne kaos me militante qe moren pushtetin dhe u formuen dy parlamente dhe qeveri rivale.

Ketu i ashtuquejtuni Shteti Islamik nisi formimin dhe Libia u ba shkaku kryesor qe qytetaret e braktisen dhe u nisen per Europe.

Shperndaje në: