OKB i vendos Koresë së Veriut sanksionin ma të randë të dhanun ndonjiherë

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkueme ka vendosë në mënyrë unanime sanksionet e saj ma të randa të vendosuna ndonjiherë për Korenë e Veriut, tue i vnue nji kapak mbi eksportet e saj kryesore të thëngjillit, mbas testeve bërthamore.

Sanksionet e reja u vendosën të Mërkurën, i cili u drejtue nga Shtetet e Bashkueme dhe erdhi mbas tre muejsh negociatash të vështira.

Sanksionet u miratuen në mënyrë unanime nga nji votim 15-0.

Shperndaje në: