Pentagoni kthen numrin e ushtareve n’Europe, qe Obama e reduktoi. Arsye: Rusia!

3000

Ushtria Amerikane ka me i mbajt tri brigada te randa n’Europe tane kohen, tue e kthye mbrapsht vendimin e Presidentit Obama per me reduktue numrin, shkaku i agresionit rus ne disa shtete, qe e ka destabilizue kontinentin.

Ndryshimi i kursit te Ushtrise Amerikane po shihet si nji restaurim i gjendjes ushtarake n’Europe para ardhjes se Obamas.

Ne vitin 2012, administrata e Obama’s i kishte terheq prej Europe dy prej kater brigadave qe ishin te stacionueme prej shume kohe ne Europe.

JosephDunford_c0-69-4024-2415_s885x516

Ky njoftim erdhi vetem disa dite nga vleresimi qe shefi i komandes amerikane, Gjenerali Joseph Dunford i marines, tha se Rusia perban nji sfide permanente sigurie per trupat e tij.

Raketat e reja interkontinentale te Rusise, avionat e ri, nendeteset nukleare, tenkat dhe sistemi i mbrojtjes ajrore po e perkrahin deshiren e Vladimir Putin me marre territore nga fqijte e vet dhe me i dhane guxim me ndermarre akcionin e pare jashte hapesines se tij – ne Siri, tha Gjenerali Dunford. /Burimi: The Guardian/