Përplasen trenat në Puglia t’Italisë. Vdesin mbi dheta njerëz!

Mbi dheta njerez kane vdeke dhe qinda tjere jane lendue nga perplasja e perballshme mes dy trenave ne jug t’Italise, thone autoritetet italiane.

Te dy trenat ishin ne te njajtin binar ne kohen e perplasjes afer qytetit Andria, midis qyteteve bregdetare Bari dhe Barletta.

Sherbimet emergjente po tentojne m’i lirue udhetaret e mbetun ne vagona.

https://www.youtube.com/watch?v=5AmVs9nQrcY

 

‘Besoj se ka shume viktima’, thote komandanti policor lokal, Rikardo Xingaro per Rai, tue shtue se disa vagona jane damtue shume keq. Nji nga te shpetuemit asht nji femije i vogel, i cili asht dergue menjihere me helikopter n’spital.