Video: Presidenti i Colombia’s fiton çmimin Nobel për Paqe

Çmimi Nobel për Paqe për vitin 2016, iu nda Presidentit të Columbias, Juan Manuel Santos për të bamat e tij për përfundimin e luftës në Colombia dhe lirimin e vendit nga grupet guerile.
Emnat e të nominuarve për Nobel ishin mbajt sekret për 50 vite.

Megjithatë, kjo nuk i ndaloi njerëzit t’i bajnë nominimet e tyne politike, njofton CNN.

Disa nga të nominuemit për këtë vit thuhet se ishin kancelarja Angela Merkel, Papa Francis dhe grupi “Helmetat e Bardha”, të cilët banë shumë për shpëtimin e civilëve në Siri gjatë kohës së luftës.

Këtë vit ka pasë 376 kandidatë për çmimin Nobel të Paqes.

 

nobelprize

Shperndaje në: