Presidenti: Këto kërkesa kam me ja paraqit zavendëpresidentit amerikan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thanë se takimi i sotëm në SHBA ka me shenue fazë të re të marrëdhanieve bilaterale ndërmjet Kosovës dhe SHBA’ve.

Thaçi tha në takim me Pencen se ka me kërkue përfshimjen e drejtpërdrejt të SHBA’ve në dialogun Kosovë-Serbi.

“Unë kam me pasë takim në Shtëpinë e Bardhë me zavendëspresidentin Pence, nga i cili kam me kërkue vazhdimin e mbështetjes amerikane për forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar, për zhvillimin ekonomik të Kosovës dhe procesin e integrimeve euroatlantike”, tha Thaçi në nji intervistë për RTK.

Shperndaje në: