Presidenti ma në fund deklarohet për arrestimin Thaçit në Serbi

Presidenti ka deklarue se Kosova nuk mundet me ju pergjigj “arrestimeve me arrestime dhe dhunës me dhunë”.

Ai ka deklarue se institucionet janë tue u koordinue me autoritetet nderkombëtare për zgjidhjen e kësaj çashtje sa më shpejt.

Drejtori i Policisë në rajonin e Mitrovicës asht arrestue me akuza për terrorizëm si pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Presidenti ka përsërit se UÇK ka ba luftë çlirimtare të drejtë dhe të pastër.

Simbas Thaçit, ky veprim arbitrar nga autoritetet e Serbisë ka ngjall reagimet e institucioneve të Kosovës dhe atyne ndërkombëtare.

Shperndaje në: