Presidenti me kend u takue në Studime të Vushtrrisë!

thaciiiiiiiiii

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thanë se shteti i Kosovës nuk do të ndalet deri në zbardhjen e plotë të krimeve të shkaktueme nga ushtria serbe.

Ai këto komente i ka ba në përkujtimin e masakrës së Studimes në Komunën e Vushtrrisë.

Thaçi shtoi se maskara të tilla janë deshmia ma e mirë se sa shtrejtë asht pague çmimi i lirisë.

Në këtë ceremoni përkujtimore ka marrë pjesë edhe lideri i Aleancës për Ardhmëninë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Me 2 Maj të vitit 1999 në Studime ishin vra 116 civilë shqiptarë.

Këta të fundit u nxorën nga kolona e qinda njerëzve që kishin marrë rrugë për Shqipni.

Nga deshmitarët mesohet se 116 civilët u pushkatuen mbrenda dy orëve.

Familjarë dhe qytetarë të tjerë kujtojnë çdo vit këto viktima, e ashtu do ndodh edhe këtë vit.

 

thacirambooo