Putin e dekoron regjisorin tradhtar te Bosnes, Emir Kusturica (video)

vladimir-putin-emir-kusturica-1-620x350

Presidenti i Rusise, Vladimir Putin, e ka dekorue sot regjisorin te cilin boshnjaket e konsiderojne ‘tradhtar’, Emir Kusturica, me Medalen per miqesi dhe per kontributin ne popullarizimin e kultures dhe gjuhes ruse ne bote.

Kusturica, regjisori kontravers, adhuruesi i diktatoreve dhe kriminelave si Slobodan Milosevic, i tha Putinit – “spasiba” (“falemnderit” ne rusisht), raporton Telegraf.rs

Filmat e Emir Kusturices, sidomos filmi “Underground”, i sherbeu Slobodan Milosevic’it si pretekst per me arsyetue pse duhet me perdore ushtrine dhe dhunen ne mbrojtje te serbeve jashte Serbie.