Sarkozy kandidon prapë për President

Ish Presidenti i Frances Nicolas Sarkozy synon me marre serish postin e kreut te shtetit.

Ai ka njoftue se ka me u terheqe nga drejtimi i partisë per me i hape rruge kësaj ambicje, transmeton Rrokum.TV.

Republikanet dhe partitë te tjera te djathta e te qendrës se djathte kane me votue ne Nandor per me vendose kandidatin per zgjedhjet presidenciale te vitit 2017.

Fituesi ka me u perballe me kryetaren e Frontit Nacional Marine Le Pen dhe nji kandidat socialist, qe me shume gjasa ka me qene Presidenti Hollande.

Sarkozy nuk kishte mujt me kandidue per president, nëse kishte me vazhdue me drejtue partine e tij.

Simbas sondazheve te fundit ai po fiton mbështetje ne radhët e partisë përballe rivalit kryesor te qendrës se djathte, Alain Juppé,

Shperndaje në: