Selmanaj: Debati per demarkacionin nuk arriti me largue mjegullen, duhet me vazhdue me fakte!

Nuk rrxohet Hashimi e Isa me tema te medhaja nacionale per te cilat ka mbeshtetje nderkombtare

Driton Selmanaj, analist ka thane se nese nisemi nga konteksti historik me i dha zgjidhje cashtjes se Demarkacionit, atehere mendoj se gabojme, ngase hyne ne skene edhe polemikat emocionale e politike.

Ai ka thane se ngritja e nji problemi nacional po kthehet ne nji kauze politike.

Selmanaj ka kritikue Qeverine per mostransparence per problemin e demarkacionit, por edhe opoziten qe nuk ka lejue debat per kete cashtje nacionale.

Analisti Selmanaj ka thane se debati ka qene hapi i pare dhe duhet me vazhdue edhe me debate tjera, ngase nuk ka marre nji pergjigje te fundit, e aq ma shume hapi i Qeverise per me dergue ne Kuvend e ka dergue krejt n’uje kete veprim.

Simbas tij, demarkacioni e asociacioni jane ba tema te randa per vendin dhe si te tilla e kane ngulfate edhe jeten dhe t’ardhmen tone si vend, tue shtue se si impirativ i krejt kesaj jane zgjedhjet nacionale ne vitin 2017.

Selmanaj keto komente i ka ba n’emisionin  Rrokum Roll me Fidan Jupollin ne Televizionin Rrokum.