Sondazhi i fundit në garën për President të SHBA’ve

Kandidatja demokrate për Presidente, Hillary Clinton kryeson rivalin e saj republikan Donald Trump me 5 pikë, simbas Reuters.

Sondazhi i datave nga 22-25 gusht ka kallxue se 41 për qind e votuesve të mundshëm kanë me mbështet Clinton në zgjedhjet Presidenciale më 8 Nandor, ndërsa 36 për qind mbështesin Trump.

Democratic presidential nominee Hillary Clinton speaks at a rally at Truckee Meadows Community College in Reno, Nevada, August 25, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein/File Photo
Democratic presidential nominee Hillary Clinton speaks at a rally at Truckee Meadows Community College in Reno, Nevada, August 25, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein/File Photo

Rreth 23 për qind nuk simpatizojnë asnji nga kandidat dhe refuzojnë të votojnë.

Trump dhe Clinton gjatë kësaj javë kanë debatue se kush ka me qenë nji “avokat” i mirë për afrikano-amerikanët dhe pakicat e tjera, tue lanë të kuptohet se Trump ka zbutë qëndrimin e tij të ashpër mbi emigracionin.