Takohen ministrat europiane dhe te Ballkanit per krizen e emigranteve

Ministrat nga shtetet europiane dhe te Ballkanit takohen ne Bruksel per kufizimin e emigranteve qe kane shkaktue kaos neper kufij.

Austria, Serbia dhe Maqedonia kane marre vet masa me kufizue hymjen e emigranteve dhe kjo ka idhnue Greqine, e cila frigohet se keto kontrolle kane me shkaktue bllokade.

Mbi 100 mije emigrante kane hy ilegalisht ne Europe vetem kete vit.

Presidenti i Keshillit Europian Donald Tusk paralajmeron se deshtimi per me ba progres drejt zgjidhjes se krizes mundet me rrite mundesine e rritjes se votave te Britanise qe me dale kete vit nga BE.

Takimi i ministriave te mbrendshem europiane ne Bruksel kane me i ndigjue planet e shtrueme nga Austria dhe tete shtete te Ballkanit qe kerkojne kufizim te numrit te emigranteve qe hyjne nepermes kufijve te tyne.

Shperndaje në: