Tërmet i fuqishëm 8 ballë godet brigjet e Meksikës në Paqësor, lshohet alarmi për tsunami

Nji tërmet i fuqishëm me magnitudë 8 ka goditë në Paqësor, në brigjet jugore të Meksikës.

Epiqendra e tij ishte afër 100 km (62 milje) në jugperendim të qytetit Pijiapan dhe në nji thellësi prej 35 km, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA’ve, njofton BBC.

Nji paralajmërim për tsunami asht lshuae për Meksikën, Guatemala’n, El Salvador’in, Costa Rika’n, Nikaragua’n, Panama’n dhe Honduras’in.