Tërmet i fuqishëm e goditi Japoninë

 Nji tërmet me magnitudë prej 6.0 ka godit Japoninë veri-lindore gjatë ditës së Mërkurë.
Nga raportimet e para nuk bahet me dije të ketë pasë viktima, por vetëm disa dame materiale, edhe këto të rikuperueshme.
Agjencia Mateorologjike e Japonisë ka thanë se tërmeti ka ra n’orën 05.22 minuta të mëngjesit në brigjet e Paqësorit në Iuate dhe në Aomori në nji thellësi prej 30 kilometrash.
Ndërsa Agjencia Meteorologjike e SHBA’ve njoftoi se ka pasë nji tërmet me lëkundje prej 5.9 ballë të shkallës Rihter.