Thaçi me Papen, çka biseduen dhe ftesa për Kosovën!

Presidenti i Republikes se Kosoves Hashim Thaçi ka takue ne Romë Atin e Shejtë Papa Françeskun.

Ai në këtë takim i ka kallxue Papes se populli i Kosovës ndan vlera të njejta me kishën katolike.

Ky asht postimi i Thaçit në Facebook:
Sot, në Romë, pata takim të ngrohtë me Atin e Shenjtë, Papa Françeskun.
I tregova Atit të Shenjtë se populli i Kosovës ndan të njëjtat vlera me kishën katolike, që nga koha e Shën Palit dhe Shën Pjetrit.
Janë këto vlera të të gjitha feve: dashuria, mëshira, respekti për njëri-tjetrin.
Biseduam edhe për njohjen e Kosovës nga Vatikani dhe për situatën në vendin tonë, por edhe në Europë.
E ftova Papën në Kosovë tani kur kemi para nesh edhe shenjtërimin e nënës tonë, Nënë Terezës. HTH

 

2-thaci-papa

 

3-thacipapa.

 

4-thacipapa

Shperndaje në: