Thaçi: Na si popull e dimë ma së miri sa e shtrejtë asht paqja!

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në Ditën Ndërkombëtare të Paqes tha se na si popull që ende kemi plagë të hapuna nga lufta e dimë ma së miri se sa e shtrejtë asht paqja, prandaj duhet me reflektue mbi ato vlera që kultivojnë dhe forcojnë paqen.

Lexoni të plotë postimin e Thaçit në Facebook:

Sot është Dita Ndërkombëtare e Paqes, e cila shënohet anembanë botës për të dhënë mesazhe paqeje, solidariteti dhe mirëkuptimi ndërmjet njerëzve. Ne si popull që ende kemi plagë të hapura nga lufta e dimë më së miri se sa e shtrenjtë është paqja, prandaj le të ndalemi një moment e të reflektojmë mbi ato vlera që kultivojnë dhe forcojnë paqen.
Le të na shërbejë kjo ditë për t’u vetëdijesuar për nevojën që kemi për të refuzuar dhunën, jotolerancën, diskriminimin, gjuhën e urrejtjes e të tjera sjellje të ngjashme të dëmshme që kërcënojnë paqen dhe harmoninë mes nesh.

Në këtë ditë po ashtu kujtojmë me dhembshuri e keqardhje të gjithë ata njerëz që gjenden në mes të flakëve të luftës, në Lindje të Mesme, Afrikë e kudo tjetër, duke shpresuar që vuajtjet e tyre të marrin fund sa më shpejt dhe paqja të kthehet e të mbretërojë në vendet e tyre.

Shperndaje në: