Thirrja e Biden, opozita asht e gatshme për dialog

Në takimin e djeshëm në Shtëpinë e Bardhë, Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u prit nga Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, i cili theksoi nevojën urgjente që partitë politike me dialogojnë paqësisht brenda Kuvendit për me çue përpara reformat dhe kërkesat e qytetarëve të Kosovës.

 
Por i pari i Qeverisë, Isa Mustafa i përgjigjet kështu thirrjes së numrit 2 të SHBA’s.

 
E të njatin mendim e ndan edhe deputetja e PDK’s, Blerta Deliu-Kodra, e cila shpreson se mbas kësaj deklarate ka me reflektue edhe opozita.

 
Por në mënyrë ironike, gadishmërinë për me dialogue e shpreh edhe Lëvizja Vetëvendosje.

 
Që nga Shtatori i vitit të kaluem, vendi ka hy në nji krizë politike, për zgjidhjen e së cilës, palët nuk po darkordohen ende.

Shperndaje në: