Trudeau denon vrasjen mizore te kanadezit n’Filipine

John Ridsel ishte marrë peng nga nji resort turistik me tre tjerë n’Shtator

Kryeministri kanadez Justin Trudeau  e quen ‘vrasje gjakftofte’ vrasjen e qytetarit kanadez John Ridsel, 68 vjecar te kidnapuem nga militantet islamike ne Filipine.

Ne muejin Ndandor, militantet islamike leshuen nji video ku shfaqeshin John Ridsel  dhe tre pengjet tjere dhe kerkonin 80 milione dollare per lirimin e tyne.

Ndersa, te Hanen kryet e preme te Ridzell asht gjete ne vendin Jolo, afer qytetin Davao, disa ore mbasi kishte kalue afati i kerkeses se kreut te islamisteve, Abu Sayyaf. Ridsel ne nji video tjeter ma vone te publikueme nga militantet islamike kishte paralajmerue se kane me e vra nese nuk paguhet shperblimi deri me 25 Prill.

pengukanadez

Mirepo, politika e qeverise kanadeze asht kunder pageses se shperblimeve, thone zyrtaret per media.

 

 

Shperndaje në: