Ushtria ruse me armatim të ri në Paradën e Ditës së Fitores

 

Forcat ruse parakalojnë në Moskë për Përvjetorin e fitores në Luftën e Dytë Botnore

Ne 71 vjetorin e fitores se sovjetike ndaj Gjermanise naziste ne Luften e Dyte Botnore, ushtria ruse ishte pajise me armatim te ri, si RS-24 Yars  rakete nukleare e shtrimje te gjate.

 

rusia

Luftetaret, bombarduesit dhe helikopteret fluturen mbi Sheshin e Kuq, dhe teste luftimi si ne Siri, ku aviacioni ushtarak rus po i ndihmon forcat e qeverise se saj.

Kurse, Garda Nacionale ka u armatose me revole AK-74M per luftimin e terrorizmit dhe krimit te organizuem.

Ne Paraden e Fitores u perfshine 100 mije ushtare, 135 makina te armatosuna dhe 71 avione.

 

Shperndaje në: