Vritet top komandanti i Hezbollah

 

Mustafa Amine Badreddine, komandanti ma i naltë ushtarak në lufën e Sirisë vritet në Damask

Mustafa Amine Badreddine vdiq nga eksplodimi i fuqishem afer aeroportit te Damaskut, njofton grupi militant i Lebanit, Hezbollah, permes deklarates ne webfaqen e tyne al-Manar.

hezbollah

Badreddine akuzohet per vrasjen e ish-kryeministrit lebanez, Rafik Hariri ne Bejrut ne vitin 2005.

Hezbollah perkrahe presidentin sirian Bashar al-Assad dhe ka dergue me mija luftetare ne Siri.

Departamenti i Thesarit amerikan, e cila vnoi sanksione per Badreddine ne Korrikun e vitit 2015, thoshte se ai ishte pergjegjes per operacionet e Hezbollah ne Siri qe nga viti 2011, me levizjen e luftetareve nga Lebanoni ne Siri ne prekrahje te regjimit sirian.