Yildirim asht kryeministri i ardhshëm i Turqisë

 

Binali Yildirim të Diellën merr postin e liderit t’AKP dhe kryeministrinë

 

Partia ne pozite AK ne Turqi ka zgjedhe Binali Yildirim si kandidat per udheheqes te partise.

Jilldirim, 60 vjecar, i cili aktualisht mban postin e ministrit te transportit, shihet si dora e djathte e presidentit Erdogan.

Kryeministri ne largim Ahmet Davutoglu ka refuzue haptas planin e Erdogan per forcimin e pushtetit te tij.

Jilldirim ka me u konfirmue si udheheqesi i ri i partise AK ne kongresin e jashtezakonshem te partise te Diellen, qe domethane se lideri i partise automatikisht bahet kryeminister.

Presidenti Erdogan shpreson me kalue Turqine nga sistemi parlamentar ne ate presidencial me fuqi ma te medha ekzekutive.

https://www.youtube.com/watch?v=slTM9UmCRnI

 

Shperndaje në: