Zbulohet fontana e gjeneve qe te rinojne

anti-ageing-671518

Shkencetaret zbulojne gjenin anti-plakjes

Gjeni protenial, shkencetarisht i njoftun si Oct4, ka me luejt rol te madh ne ndalimin e shkaqeve qe shkaktojne piken ne zemer dhe piken ne tru, thone ekspertat.

Hulumtuesit prej UVA School of Medicine, thone se kjo poashtu ka me ndihmue ngadalimin e procesit te plakjes.

Ekspertat poashtu thone se ky gjen ka me pase edhe ndikim ne medicinen regjenerative, qe ndihmon pertrimjen e qelizave.

Ata jane te bindun se ky zbulim i gjenit Oct4 asht vetem maja e ajsbergut.

“Kushedi, krejt kjo ndoshta ka me perfundue tue e gjete fontanen e gjeneve qe te rinojne, qe i rivitalizojne qelizat e plakuna e te hangerme. Vetem koha mundet me e vertetue kete gja”.

Shperndaje në: