Zbulohet varreza masive me 42 trupa në Palmira, e shkaktueme nga ISIS

Tanket ruse në qytetin e lashtë sirian Palmira, i kanë gjet trupat e 42 burrave, grave dhe fëmive të vramë nga ISIS në nji varrezë masive.

palmira1

Ushtria siriane e kishte ba zbulimin e kësaj varreze masive mbasi kishin rimarrë qytetin.

Nga trupat e 42 të ekzekutuemve nga ISIS janë zbulue se 24 nga viktimat ishin civilë, tue përfshi edhe tre fëmi të vegjël.

“Ata u ekzekutuen me premjen e kresë apo nga të shtanat”, tha burimi lidhun me ngjarjet në Palmira nga veprimet e xhihadistëve.

Trupat janë transferue në nji spital ushtarak në Homs kapitalit provincial, dhe disa nga ta veçse janë identifikue, shtoi ai.

 

palmira2