Zemaj: Jo veç Xhavit Haliti me kaseta e Adem Demaçi i devijuem, po krejt bota me u çue nuk mundet me mohue FARK’un

Asht mire qe kur ka tema te tilla me u ballafaque ne debate publike. Kjo s’asht teme tabu, asht mase e vertete, ka egzistue Ministria e Mbrojtjes. Forcat e Armatosuna perfshijne edhe UÇK’n edhe njisitet e mbrojtes territoriale edhe grupet e organizueme te mahershme. Keshtu tha deputeti i LDK’s Armend Zemaj, i ftuem ne Rrokum Roll.

“Tendencat dhe organizimet per me fillue kane qene shume ma te hershme se UÇK. Grupimet kane fillue prej vitit 1991”, theksoi Zemaj.

Tue kallxue per njisitet dhe brigadat, Zemaj tha se nuk kane qene dy emblema ne luften e UÇK’s, tue e permend ate te UÇK’s.

“Ahmet Krasniqi ka qene minister i Mbrojtjes. Takimi i marreveshjes se Oslos ka pase per qellim me unifikue faktorin edhe politik edhe ushtarak. S’e di a ka marreveshje me shkrim, po aty u arrite pajtimi me qene nji shtab suprem, qe te gjitha grupet me u grumbullue ne nji njisi dhe te tana me pase nji adrese”, tha Zemaj tue e kallxue edhe flamurin e Brigades 134 ku poshte saj shihen dy shkronja – F dhe A – per te cilat Zemaj thote se jane inicialet e Forcave te Armatosuna.

“Ne Qershor ka qene beteja e pare ne Koshare dhe e fundit e fitueme nga Forcat e Armatosuna”, tha ai dhe kallxoi se edhe forcat serbe kane shkrue per hymbjet qe i kane pesue ne ate beteje.

“Nofkat kane ardhe…e le t’i spjegojne ata pse kane ardhe”, tha nder tjera Zemaj, tue fole rreth luftareve te UÇK’s qe nuk kane pase nofka te cilet, qysh tha ai – kane luftue e kane vdeke me emna e mbiemna, se nuk kane pase nevoje per nofka.

“Jo qe kishte me i ba nder kesaj, por çfaredo inçizimi qe ka me pase…jo Xhavit Haliti, po krejt bota me u çue s’mundet me mohue se ka egzistue Ministria e Mbrojtjes e shtabi i pergjithshem i FARK”, u shpreh i preme Zemaj.

Ai ma tej tha se njisitet e organizueme e kane pershendete Kuvendin qe u krijue nga zgjedhjet e vitit 1998 ku, qysh tha ai, ka edhe deklarate te tyne.

Zemaj shtoi se madje keto grupe i kane ftue perfaqesuesit e Kuvendit me i vizitue ata ne terren.

Zemaj ne vazhdim tha se jane propozue amandamentet per Ligjin e Statusit te veteraneve dhe invalideve te luftes, por qe nuk u votuen nga shumica e subjekteve politike si PDK, AAK e VV.

Simbas tij, deputetet e partive ne biseda private me te i kallxojne se kush i ka “ndale” gjate votimit te njohjes se statusit te luftareve te UÇK’s. Ata persona jane ata qe kane luftue ma s’paku apo nuk kane luftue aspak.

E kur u pyet se kush jane ata qe i kane ndale, Zemaj tha se don me ba nji debat publik e me i kallxue emnat, por gjate diskutimit Zemaj i permendi Xhavit Halitin dhe Adem Demaçin.

Krejt ne fund, Zemaj bani thirrje qe historianet dhe ata me “mendje te shendoshe”, me hulumtue e me kallxue per luften e Kosoves.

Shperndaje në: