A dojme me pa reprizen e Trump n’Europe?

marin le pen

Sa ma shume qe po afrohet koha e zgjedhjeve ne disa shtete kruciale t’Europes, aq ma shume po shtohet droja se ajo qe ndodhi n’Amerike, mundet me u perserite edhe n’Europe.

Testi i pare me Populizmin e Ri Europian, si e quejten, na vjen muejin e ardhshem n’Austri. Per president t’Austrise garon edhe lideri i te djathtes exktreme Norbert Hofer nga Partia e Lirise.

sarkozy-sad

Por determinuese ka me qene zhvillimi i situates politike n’France. Partia Socialiste, qe e dha Presidentin ne zgjedhjet e fundit, sot asht ne nji situate krejt te paqarte. Pritet qe lufta kryesore per president te Frances me u zhvillue mes konzervativeve, ku ne votimin e djeshem per kandidatura nga kjo parti humbi ish presidenti Nicolas Sarkozy, dhe partise ekstreme te djathte te Marine Le Pen.

Nga shtate kandidatura qe priten me u ba publike kete muej per President te Frances, pa asnji dyshim ne kete vigjilie te zgjedhjeve, anketat e qesin ne vend te pare Marie Le Pen.

Rete e zeza te populizmit e kane mbulue Europen me fitoren e Trump n’Amerike. Cilin vend europian ka me godite reja trumpiane frik, pyet The Independent

ap-marine-le-pen-french-presidential-election-2017