Avionët ushtarakë të NATO’s i interceptojnë bombarduesit rusë

Dy aeroplanë bombardues rusë janë interceptue sot nga avionët luftarakë të katër vendeve europianë, të cilët po fluturonin nga drejtimi i Norvegjisë për në veri të Spanjës dhe anasjelltas.

BBC raporton se Norvegjia, Britania e Madhe, Franca dhe Spanja i ngritën aeroplanët luftarakë, mbasi bombarduesit rusë fluturuen buzë hapësinave ajrore të secilit prej këtyne vendeve.

Ky incident vjen në nji kohë kur tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit janë të nalta.

 

Shperndaje në: