Deri t’Merkuren, Hillary mundet me qene Presidente?!

U.S. Democratic presidential candidate Hillary Clinton takes a question during a campaign rally in Derry, New Hampshire

Nji levizje shokante u ba keto dite: asht mbush peticioni me te cilin kerkohet rinumerimi i votave ne tri shtete ku thuhet se Trump ka fitue me shumice votash. Shteti i pare asht  Wisconsin, i cili me kerkesen e kandidates Jill Stein nga Partia e Gjelbert e SHBA, duhet me ba rinumerimin e votave.

Administratori i Komisionit te Zgjedhjeve te shtetit Wisconsin Michael Haas tha: “Komisioni po bahet gati me ja nis rinumerimit e votave per President te SHBA, si kerkese e disa kandidateve”.

Jill Stein Ne foto: Kandidatja e te gjelbertve Jill Stein.

Nese rezultati kishte me dale ne favor te zojes Clinton, prape vetem me shtetin Wisconsin, nuk mjafton qe ajo ta permbys Trump.


Trump ka fitu ne Wisconsin me ma pak se 30,000 vota karshi Clinton.

voteZoja Jill Stein poashtu ka kerkue me u ba rinumerimi i votave edhe ne shtetet Michigan dhe Pennsylvania – ku Trump poashtu e kishte mujt Clinton.

Nese rezultati edhe ne keto dy shtet ndryshon, qe se bashku perbajne 46 vota elektorale, atehere analistat e parashohin mundesine qe kandidatja demokrate Hillary Clinton, mundet me u kthye ne Shtepine e Bardhe./ Express.co.uk

Shperndaje në: