Edhe Italia mbulohet prej borës!

boraaa

Megjithëse jemi në pranverë, italianët janë befasu nga kushtet e motit.

Pjesa ma e madhe e vendit asht perfshi nga reshjet e borës, nderkohë që temperatura ka ra në -4 gradë celsius.

Trashësia e borës arrinë nga 5-10 cm në zonat deri në 850 metra mbi nivelin e detit.

Zonat e mbulueme nga sipërfaqja e bardhë e borës janë Umbria në Foligante si dhe Castelluccio në Norcia.

 

2-boraa

 

3-bora