Flet Reka: Ballkanit i duhet Tribunal Anti-Korrupcion!

Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel dhe analisti e profesori i njoftun, Blerim Reka ka propozue nji ide interesante për çrrënjosjen e korrupcionit nga vendet e Ballkanit.

Simbas tij, Ballkani sot i ngjan Amerikës Latine të para nji shekulli.

“Ballkani i fillim-shekullit 21, i ngjan Amerikës Latine të fundshekullit 20: regjime te korruptueme qe tolerohen për ‘interesa ma të nalta strategjike’. Asht koha për nji Tribunal Ndërkombëtar Anti- Korrupcion për Ballkanin. Në të kundërtën, ai ka m’u kolumbizue”, thotë profesori Blerim Reka.

 

Shperndaje në: