Gjendje emergjente n’Alberta, Kanada! Zjarri shkatërron pjesën ma të madhe të Fort McCurray!

 

Gjendje emergjente asht shpalle ne province Alberta ne Kanade mbasi zjarri kishte shty 88 mije banoret me ike nga qyteti Fort McMurray.

Qeveria federale dhe provincat tjera kane dergue zjarrfikesa dhe avione ushtarake ne perpjekje per me ndale zjarrin.

Zyrtaret thone se perhapja e zjarrit ne shpejtesi mundet me shkaterrue pjesen ma te madhe te qytetit. Zjarri qe nisi te Diellen ne zemren e naftes te Kanades, shkaterroi 1600 ndertesa, perfshi edhe nji shkolle te re.

Kompanite e naftes qe veprojne ne ate zone jane detyrye me nderpre prodhimin.

Nuk ka raport per viktima ose te plagosun nga zjarri, pos dy nanave qe kane linde ne qendren e evakuimit, raporton Reuters.

Shperndaje në: