Gjurmët e masakrave të ISIS zbulohen përmes varreve masive (Foto +16)

Ky imazh i postuem nga militantët e Shtetit Islamik më 14 Qershor 2014 kallxon kadetët irakianë të kapun nga ISIS pak momente përpara se të vriteshin në Tikrit, Irak. Trupat e tyne besohet të jenë në nji nga shumë varret masive të lana mbas nga ekstremistët e ISIS.

varret-masive-te-isis-4-529x400

Në këtë foto të 18 Majit 2016 në nji telefon shfaqet foto e Murad Mahmoud, i cili asht vra nga militantët e ISIS në 2014 dhe besohet me qenë mes 40 trupave të pajetë në nji varr masiv në malin Sinjar. Vajza e tij mbahet ende nga militantët.

isis-2-600x400

Në këtë foto të 19 Majit 2016, zona ku dheta burra yazidi u vranë në Gusht 2014 asht rrethue në Hardan, Irakun Verior.

varret-masive-te-isis-1-600x400

Ky imazh i publikuem nga Drejtoria e Varreve Masive në Qeverinë Rajonale të Kurdëve kallxon nji kafkë njeriu të zhvarrosun nga nji varr masiv i ISIS në rajonin Sinjar të Irakut në 2015.

varret-masive-te-isis-3-600x400

Dhe foto tjera….

varret-masive-te-isis-5-600x400 varret-masive-te-isis-6-600x398

varret-masive-te-isis-2-600x400

Shperndaje në: