Këta janë kandidatët e PDK’s që nuk arritën m’u rizgjedhë deputet (lista)

Hyrja në koalicion e PDK’s me AAK’n dhe Nismën, ka ba që disa emna të njoftun të mbeten jashtë listës së partisë që drejtohet nga Kadri Veseli.

E koalicioni gjithashtu ka ba që kandidatët që duen me qenë në Kuvendin e Kosovës, duhet të kenë numër ma të madh të votave se sa në zgjedhjet e kalueme.

Si rezultat, shumë deputet të legjislaturës së kalueme nuk kanë arrit tme i marrë votat e mjaftueshme, për m’u rizgjedh si deputet në Parlamentin e Kosovës.

Selvije Halimi, Luljeta Veselaj-Gutaj, Abdyl Imeri, Bislim Zogaj, Nait Hasani, Rafet Rama, Shaip Muja e Hajdar Beqa, nuk kanë arritë me sigurue numër të mjaftueshëm të votave që të jenë deputet përsëri në Kuvendin e Kosovës.

Nga legjislatura e kalueme, në Kuvendin e Kosovës gjithashtu nuk kanë me qenë as Nuredin Lushtaku, Naim Fetahu, Fadil Beka, Besim Beqaj, Adem Grabovci, Nehat Baftiu, Agim Çeku, Fatmir Shurdhaj, e Salihe Mustafa, të cilët nuk kanë qenë të përfshimë në listën e PDK’s.

Emra të rijë që spikasin nga PDK e që kanë arritë me sigurue votat për Kuvend janë: Andin Hoti, Mergim Lushtaku e Evgjeni Thaçi-Dragusha.

Por që listat të jenë zyrtare duhet të pritet certifikimi i rezultateve nga KQZ.

 

Tabela 1: Deputetët e PDK-së nga legjislatura e kalueme

 

Emnat e deputetëve të PDK’s që më 11 Qershor fituen ulëse në Kuvend:

 • Kadri Veseli,
 • Sala Berisha Shala
 • Enver Hoxhaj
 • Mergim Lushtaku
 • Elmi Reçica
 • Memli Krasniqi
 • Ganimete Musliu
 • Agim Aliu
 • Evgjeni Thaçi-Dragusha
 • Andin Hoti
 • Fatmir Xhelili
 • Blerta Deliu
 • Xhevahire Izmaku
 • Bekim Haxhiu
 • Flora Brovina
 • Abdyl Saliu
 • Mexhide Mjaku-Topalli
 • Xhavit Haliti
 • Safete Hadërrgjonaj
 • Zenun Pajaziti
 • Nezir Çoçaj
Shperndaje në: