Kjo asht deklarata e Thaçit për sulmin ndaj Vlorës!

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka reague mbas sulmit me vo ndaj ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Thaçi ka thanë se askush nuk duhet me keqpërdorë lirinë e të shprehunit.

 

Ky asht postimi i Thaçit: 

 

Shprehja e lirë e fjalës dhe mendimit është vlerë fundamentale e demokracisë, e cila respektohet nga të gjithë ne. Kjo e drejtë nuk duhet të keqpërdoret nga askush, duke cenuar integritetin personal të askujt, aq më tepër të një zyrtari shtetëror të institucioneve të Republikës së Kosovës.

Keqpërdorimi i lirisë së shprehjes, i shoqëruar me dhunë automatikisht shndërrohet në një akt të shëmtuar dhe të dënueshëm, si ai idjeshmi ndaj ambasadores së Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku.

Fyerja dhe sulmi ndaj ambasadores Çitaku ishte edhe një tjetër përpjekje e ulët e radhës për të dëmtuar imazhin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Nxitësit dhe ekzekutuesit e veprimeve të tilla të shëmtuara, duhet të ndjehen të turpëruar. HTH

 

Shperndaje në: