Kush asht Macrone – Presidenti ma i ri i mundshem i Frances

emmanuel-macron

Kush asht personi qe sfidon Hollande per president te Frances?

Emmanuel Macron gezoi nji ngritje meteorike prej nji bankieri investues deri te posti Minister i Financave dhe tash ne fund – kandidimi per president te Frances.

macron

Ne moshen e tij 16-vjeçare, Macron dashunohet ne msuesen e vet – nji grue njizet vjet ma e moçme se ai, dhe martohet me te.

Ne gusht te ketij viti, Macron jep doreheqje prej qeverie per me u ba gati me garue per president, tue e sfidue keshtu mentorin e tij politik presidentin aktual te Frances, zotnin Franqoise Hollande.

Anketa e zhvillueme muejin e kaluem deshmon se 49 per qind e francezeve kane opinion favorizues per te.

Ka lind ne qytetin Amiens, dhe ka magjistru ne filozofi, ku si disertacion ka pase Machiavellin dhe Hegelin.

Ai flet gjermanisht dhe asht pianist i shkelqyem.

Ne vitin 2011 ai e ka kshillue Hollande deri ne marrjen  e postit te presidentit.

Hollande e emnoi Macron si staff te tij dhe dy vjet ma vone e promovoi si Minister te Ekonomise.

 

Shperndaje në: