Ky asht moti për nesër, po qysh asht fundjava!

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka ba të ditun se edhe gjatë ditës së nesërme (e Ejte) do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me intervale te shkurta me diell.

Vranësinat gjatë ditës vende-vende do te shoqnohen me reshje shiu te intensitetit te dobët.

Temperaturat maksimale do te shenojnë ngritje nga 23-25 gradë Celsius.

Ka me frye erë nga jugperendimi dhe veriperendimi me shpejtesi deri 8m/s.

Nji gjendje e këtillë e motit me permisime të ndjeshme ka me vazhdue deri në fundjavë dhe ma tej do të kete ngritje në gjithë parametrat meteorologjik.

Sasitë e reshjeve të shiut të regjistrueme në dy ditët e fundit asht me sa vijon:

Prishtinë——— 28mm (28 l/m2)

Pejë ————— 53mm

Junik —————53mm

Prizren————-32mm

Podujevë———-29mm

Ferizaj ———–46mm

Mitrovicë———55mm.

Shperndaje në: