Tentativa për grusht shteti, qe videot që kanë me ju shokue!

Të Shtunën në mëngjes, autoritetet në Turqi konfirmuen se përpjekjet për grusht shteti kanë dështue.

Simbas tyne, nji fraksion i ushtrisë tentoi të merrte pushtetin.

Tanket dolën në rrugë dhe u banë simbol i nji puçi shteti.

Mija njerëz ju përgjigjën thirrjes së presidentit Recep Tayyip Erdogan për me mbrojt vendin, tue u ngrit kundër ushtrisë.

Tre videot e maposhtme shpjegojnë atë që ndodhi dje në Turqi.

Në videon e parë shihet nji tanke që shtyp nji taksi, e cila ka njerëz mbrenda.

Në videon e dytë shihet se si civilët marrin kontrollin mbi nji tanke.

Ndërsa video e tretë asht videoja simbol e përfundimit të grushtit të shtetit.

Ajo tregon ushtarët që dorëzohen përpara tankeve të tyne.