Video: ‘Meranti’ vret 11 persona në Kinë!

Stuhia ma e fortë në botë, tajfuni “Meranti” ka vra të paktën 11 persona në Kinë mbasi goditi bregdetin e saj juglindor, ka njoftue sot Qeveria kineze.

“Meranti” asht shpernda gjanësisht këtë të Premte, vetëm nji ditë mbasi doli nga Oqeani Paqësor tue lëviz me shpejtësi nëpër Taiwan dhe tue shkaktue rrëshqitje të dheut afër portit kinez në qytetin Xiamen, në provincën Fujian.

Stuhia vrau shtatë persona në Fujian dhe tre në provincën Zhejiang.

11 persona të tjerë janë të zhdukun.

 

Streets are seen flooded after Typhoon Meranti made landfall on southeastern China, in Fuzhou, Fujian province, China, September 15, 2016. REUTERS/Stringer