Ky avion asht ‘krenaria e Putinit’. Kqyreni

Sukhoi Su-30 nuk asht ma i miri, as ma i shpejti, e as ma i furnizuemi me armatim ushtarak, por për shkak të nji gjaje që e dallon nga të gjithë të tjerët.

Në fakt, aftësitë e tij të manovrimit janë të mrekullueshme për me u pa – asnji aeroplan nuk mund të bajë diçka të tillë.

“Flanker” (në versionin e Su-27, piloti Viktor Pugachev kreu nji manovër për herë të parë), dhe pilotët rusë përfituen nga ky fakt në maksimum.

Përvoja e parë e këtij avioni në fushën e betejës ishte në fund të vitit të kaluem në Siri, ku fillimisht ata shoqnuen aeroplanë të tjerë, e ma vonë kryen edhe bombardime.