Mbrenda destrojerit ma të madh amerikan, qe qysh doket!

Flota amerikane ka publikue disa foto nga nji ‘kryevepër futuristike’ e ushtrisë.

Destrojeri ma i madh dhe ma i sofistikuem në SHBA pritet të bashkohet ma në fund me flotën e vendit.

Bahet fjalë për destrojerin Zumwalt, që nuk shihet nga radarët.

Për koincidencë, destrojeri me 147 marinarë dhe oficerë në bord, ka nji kapiten që quhet James Kirk.

Për shkak se asht kaq futuristike, disa e kanë krahasue kapitenin me personazhin me të njajtin emën nga seriali Star Trek.

Destrojeri asht rreth 180 metra dhe peshon 15 mijë ton.

Kostoja për ndërtimin e kësaj anije asht rreth 4.3 miliardë dollarë.

Sistemi i ri i armatimit mund të shkarkojë rreth 600 raketa në shënjestra rreth 100 kilometra larg.

 

Stealth Destroyer

 

8-dest

 

Stealth Destroyer

 

6-dest

 

5-destr

 

3-dest

 

The USS Zumwalt sits at dock at the naval station in Newport, R.I., Friday, Sept. 9, 2016. The 610-foot-long warship has an angular shape to minimize its radar signature and cost more than $4.4 billion. It's the most expensive destroyer built for the Navy. (AP Photo/Michael Dwyer)

 

Stealth Destroyer